Otthonfelújítási támogatások

Új Otthonfelújítási Támogatás indul 2025-ben

Társadalmi egyeztetésre került az új Otthonfelújítási Támogatás rendelettervezete, amely a vidéki gyermekes családok felújítási és korszerűsítési munkálatait segíti. A vissza nem térítendő támogatás mellé kamattámogatott hitel is igényelhető.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium által bemutatott rendelet szabályozza a 2025. január 1-től, az 5 ezer fő alatti településeken élő gyermekes családok számára elérhető támogatás feltételeit.

A támogatás a családok tulajdonában lévő lakóingatlan felújítási költségeinek 50%-át fedezheti, maximum 3 millió forintig.

Csak a 2025. január 1. után kötött vállalkozási szerződések alapján végzett munkák esetén igényelhető, a számlák kiegyenlítése után. Az áfás számlát az igénylő nevére kell kiállítani, és az nem származhat közeli hozzátartozótól vagy üzlettárstól. Ha az igénylő korábban, 2021-22-ben már kapott támogatást, akkor csak a különbözeti összegre jogosult.

A kérelmeket a Magyar Államkincstár formanyomtatványán lehet benyújtani elektronikusan, postai úton vagy személyesen. Az elbírálás határideje 90 nap, amelyet egyszer, 45 nappal meghosszabbíthatnak.

A támogatás felét anyagköltségre, másik felét munkadíjra lehet fordítani. A feltételek szerint házas- vagy élettársak egyszer igényelhetik, akik legalább egy gyermeket várnak vagy nevelnek, és azonos címen élnek.

Legalább az egyik félnek 1 év folyamatos TB-jogviszonnyal kell rendelkeznie, legfeljebb 30 napos megszakítással. Jogosult lehet az is, aki felsőoktatási tanulmányokat folytatott, gyermekgondozási díjat kapott, vagy kiegészítő tevékenységet végző személynek számít.

További feltételek közé tartozik, hogy az igénylő (mindkét fél esetén) ne rendelkezzen 5000 forintot meghaladó köztartozással, vagy azt két héten belül rendezze.

Az érintett ingatlanban legalább 5 évig kell életvitelszerűen élni, de bizonyos esetekben felmentés lehetséges. Ha a szülők külön élnek, az a szülő jogosult, akinél a közös gyermek lakik.

Kedvezményes hitel:

Legfeljebb 6 millió forint kedvezményes kölcsön vehető fel, melyhez az állam 3 százalékpontos kamattámogatást biztosít, maximum 10 éves futamidőre. A pénzintézetek az első 5 évben évente, utána 5 évente újraszámolhatják a kamat mértékét.

Ellenőrzés:

A hatóság 1 éven belül vizsgálja a támogatás jogszerű igénybevételét, és 5 évig ellenőrizheti a bentlakási kötelezettséget.

A pályázattal igénybe vehető szolgáltatásaink:

A támogatás a felújítási és korszerűsítési munkálatokat segíti, így cégünk teljes körű támogatást nyújt a nyílászárók cseréjéhez, beleértve a legmegfelelőbb nyílászárók kiválasztását az Ön otthonához, valamint a nyílászárók szakszerű cseréjét.

Vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeink bármelyikén!

A pályázattal kapcsolatos hivatalosan elérhető link: https://kormany.hu/dokumentumtar/kistelepuleseken-nyujthato-otthonfelujitasi-tamogatasrol-szolo-korm-rendelet

Otthonfelújítási Program Lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához (ERFA és KA)

A KEHOP_PLUSZ-4.1.7-24 és KEHOP_PLUSZ-4.1.8-24 kódszámú pályázati felhívások célja a lakossági energiahatékonysági beruházások támogatása. A programok keretében vissza nem térítendő támogatás igényelhető, amely hozzájárul a magyarországi háztartások energiafelhasználásának csökkentéséhez és a megújuló energiaforrások elterjedéséhez.

Milyen formában nyújt támogatást a két Program?

Kamatmentes kölcsön és vissza nem térítendő kombinált támogatás igényelhető.

Ki nyújthat be igénylést?

Igénylő olyan természetes személy lehet, aki:

  • Nagykorú, cselekvőképes,
  • Magyar adóazonosító jellel rendelkezik,
  • Magyar állampolgár vagy az Európai Gazdasági Térség valamely más tagállamának állampolgára, aki legalább egy éve magyarországi állandó lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkezik,
  • Tulajdoni hányaddal vagy haszonélvezeti, özvegyi joggal rendelkezik a korszerűsítendő ingatlanban.

Milyen tevékenységek támogathatóak?

Azok az épületenergetikai korszerűsítési tevékenységek támogathatók, melyek fajlagos költsége nem haladja meg a Felhívásban meghatározott maximális mértéket:

  • Épület külső határoló elemeinek rendszerszintű (teljeskörű) hőszigetelése, födémszigetelés,
  • Nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek cseréje, energiamegtakarítást eredményező korszerűsítése,
  • Használati melegvíz (HMV) rendszerek korszerűsítése,
  • Fűtéskorszerűsítés (levegő-víz hőszivattyú, szekunder fűtési kör, automatikus központi és helyi szabályozók). Valamint a fenti tevékenységekhez közvetlenül kapcsolódó helyreállítási, javítási költségek, melyek a maximum fajlagos költségbe beleértendőek/ benne foglaltatnak.

Milyen energiahatékonysági korszerűsítési eredményt kell elérni a Projekt megvalósításával?

Épületenként legalább 30%-os mértékű primerenergia-fogyasztás csökkenést szükséges elérni az energetikai korszerűsítés eredményeként a Projekt megvalósítását megelőző (kiinduló) állapothoz képest.

Mikor és hol lehet benyújtani az igénylést?

2025. január 20-tól legkésőbb 2027. március 30- ig a Lakossági MFB Pont Plusz fiókokban személyesen lehet benyújtani.

Mennyi finanszírozási összeget lehet igényelni?

A kölcsön és vissza nem térítendő támogatás együttes összege 2.500.000 Ft – 6.000.000 Ft. A vissza nem térítendő támogatás aránya 50%.

Hogyan kell a finanszírozási összeget visszafizetni?

A finanszírozási összeg eredményes és szabályos felhasználása esetén kizárólag a kölcsönrész visszafizetése szükséges havi részletekben, legfeljebb 12 év alatt. A kölcsönrész kamat- és jutalékmentes.

Mennyi saját forrás szükséges?

Az energetikai korszerűsítés (projekt) teljes elszámolható költségének minimum 1/7-e (a maximális 6.000.000 Ft-os finanszírozási összeg igénylése esetén ez 1.000.000 Ft).

Mennyi előleg igényelhető?

Kivitelezőnként (szállítónként) maximum 50% szállítói előleg igényelhető a kivitelező által kibocsátott előlegbekérő/díjbekérő alapján, legfeljebb a finanszírozási összeg 50%-a mértékéig.

A Finanszírozási összeg 50%-át meghaladó, legfeljebb 75%-os szállítói előleg igénybevételére kizárólag az a Végső Kedvezményezett jogosult, akinek kivitelezője (szállítója) szerepel az ÉMI NKft. által üzemeltetett ofp.emi.hu oldalán nyilvántartott Kivitelezői (szállítói) Regisztrációs Listán.

Mennyi idő alatt kell a korszerűsítést (projektet) megvalósítani?

A Projekt megvalósítását a kölcsönszerződés megkötést követő 24 hónapon belül kell befejezni. Ez a határidő indokolt esetben egy alkalommal további maximum 6 hónappal meghosszabbítható.

Hol valósítható meg a projekt?

KEHOP_PLUSZ-4.1.7-24: Budapesten kívül, Magyarország területén.

KEHOP_PLUSZ-4.1.8-24: Budapest teljes területén.

Mekkora a Program keretösszege?

KEHOP_PLUSZ-4.1.7-24: 66,82 milliárd Ft,

KEHOP_PLUSZ-4.1.8-24: 6,19 milliárd Ft a meghirdetésekor rendelkezésre álló forrás.

A pályázatok részletes felhívása, a kapcsolódó dokumentumok és az aktuális információk a Széchenyi Terv Plusz hivatalos weboldalán érhetők el:

KEHOP_PLUSZ-4.1.7-24 – Pályázati oldal

KEHOP_PLUSZ-4.1.8-24 – Pályázati oldal

A pályázatokkal igénybe vehető szolgáltatásaink:

A támogatás a felújítási és korszerűsítési munkálatokat segíti, így cégünk teljes körű támogatást nyújt a nyílászárók cseréjéhez, beleértve a legmegfelelőbb nyílászárók kiválasztását az Ön otthonához, valamint a nyílászárók szakszerű cseréjét.

Vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeink bármelyikén!

Forrás: palyazat.gov.hu

Használja bátran alábbi ajánlatkérő rendszerünket, amely teljesen díjmentes. Kitöltése után kollégáink azonnal elküldik az Ön részére árajánlatunkat!

Ajánlatkérés